پزشكي تخصصي پوست
ارائه اطلاعات مفيد و موثر در ارتباط با بيماري هاي پوستي و درمان هاي زيبايي

ترميم سينه بعد از سرطان سينه

در اين مقاله به بيان ترميم سينه بعد از سرطان سينه به روش پروتز سينه مي پردازيم تا با مراحل ترميم سينه بعد از سرطان پستان بيشتر آشنا شويد.

خوشبختانه سرطان سينه امروزه در مراحل اوليه كشف مي گردد، زيرا اكثر بانوان با سرطان سينه و علائم آن آشنا هستند و همچنين چكاپ ساليانه را به طور منظم انجام مي دهند. در نتيجه در اغلب موارد نيازي به برداشتن سينه نمي باشد و در مراحل اوليه اين بيماري تشخيص داده شده و قابليت درمان دارد، اما متاسفانه در برخي از مواقع اين بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده نمي شود، در نتيجه به دليل تاخير در تشخيص بيماري يا تاخير در درمان، سرطان پستان بخش قابل توجهي از بافت سينه ها را درگير كرده است. به همين دليل اين امكان وجود ندارد كه جراح سينه بتواند سينه را نگه دارد و به دليل درگير شدن بخش قابل توجهي از بافت سينه به بيماري سرطان بايد به شكل كامل سينه برداشته شود و اقدامات لازم جهت بازسازي سينه انجام شود تا شخص از نقص عضو آزرده خاطر نشود.

نمايشگر ويديو
 
 
00:00
 
00:36
 
 
 
 

مشاوره اوليه

يكي از نكات بسيار مهمي كه دكتر احمد رضا نصيري قبل ازترميم سينه انجام مي دهند، انجام مشاوره اوليه مي باشد.

در اين جلسه به شكل كامل براي بيمار در خصوص طرح درماني سرطان سينه صحبت مي شود، تا بيمار جواب تمام ابهامات در خصوص طرح درماني را بداند و با اطمينان و آرامش خاطر اين درمان را شروع كند، درمان سرطان سينه و پس از آن ترميم سينه بعد از سرطان بايد حتما نزد پزشك و جراحي انجام شود كه در اين زمينه تخصص و تبحر دارد.

ترميم سينه بعد از سرطان سينه

در جلسه مشاوره اوليه سابقه پزشكي بيمار كاملا بررسي مي گردد سپس اقدام به تصميم در خصوص ترميم پستان ها گرفته مي شود.

موارد مختلفي كه بيمار در برنامه ي زندگي خود دارد همچون قصد باردار شدن را بايد حتما به پزشك اطلاع دهد.

اينكه بيمار چه جراحي هاي را در گذشته داشته است را به جراح بايد اطلاع دهد و البته يكي از نكاتي كه  در مراحل اوليه بايد انجام شود، ماموگرافي است كه نتيجه آن را بايد به پزشك خود اطلاع دهد .

اقدامات قبل از بازسازي سينه بعد از سرطان پستان

 • دكتر نصيري جراح سينه  به بيماران توصيه مي كند مصرف برخي از ويتامين ها (نظير ويتامين E) را قطع نمايند، زيرا مصرف اين ويتامين ها سبب بالا رفتن افزايش خطر خونريزي مي شود.
 • كشيدن سيگار بايد قطع گردد.
 • داروهاي ايبوپروفن و آسپرين بايد قطع گردد.
 • دكتر نصيري تمامي مواردي را كه شخص بايد قبل از عمل انجام دهد را به بيماران اعلام مي كند.
 • اين بيماري نياز دو الي سه ساعت زمان نياز دارد، در برخي از مواقع اين عمل نياز به زمان بيشتري دارد.

سوالات متداولي در خصوص ترميم سينه بعد از سرطان سينه پرسيده مي شود، در اين بخش برخي از سوالاتي كه در خصوص بازسازي سينه بعد از سرطان سينه بيان مي شود را پاسخ مي دهيم .

سوالات متداول ترميم سينه پس از سرطان سينه

 • بهترين زمان ترميم سينه چه زماني است؟

زمان ترميم سينه ( بازسازي سينه ) به عوامل مختلفي نظير موارد زير بستگي دارد:

 • ميزان گسترش بيماري سرطان سينه
 • نياز يا عدم نياز بيمار به درمان هاي اضافي

به عنوان مثال اگر شخصي به بيماري سرطان سينه مبتلا شده است و علاوه بر بافت سينه غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير سرطان شده باشند، پس از جراحي سرطان سينه درمان هاي اضافي نظير راديوتراپي است، به همين دليل به اين اشخاص توصيه مي شود كه قبل از انجام بازسازي سينه مدتي صبر نمايد تا اثرات اشعه بر روي پوست از بين برود سپس ترميم سينه بعد از سرطان سينه را انجام دهد، درمان سرطان سينه امروزه باروش هاي مختلفي انجام مي شود .

ترميم سينه پس از سرطان سينه

دكتراحمد رضا نصيري قبل از بازسازي سينه بعد از سرطان سينه با كمك وسيله اي زير عضله سينه و زير پوست را متسع مي كند تا بتوان پروتز را جايگزين نمود، به اين وسيله متسع كننده مي گويند، اتساع پوست براي جايگزين كردن پروتز الزامي است، در واقع اين وسيله مانند يك بادكنك عمل مي كند كه هر چند وقت يكبار تزريق كمي سرم نمكي به داخل آن انجام مي شود، اين امر سبب اتساع پوست و افزايش حجم پوست مي گردد. با انجام اين كار مي توان جاي كافي جهت پروتز را ايجاد كرد.

پس از اينكه اتساع پوست انجام شد، دكتر نصيري به كمك يك جراحي كوچك خارج كردن متسع كننده را انجام مي دهد و در نهايت پروتز سينه را جايگزين مي نمايد.

اگر بيمار نيازي به راديوتراپي نداشته باشد، همزمان با عمل جراحي برداشتن بافت سرطاني پستان، دكتر نصيري فلوشيپ جراحي پستان، پروتز سينه را جايگزين بافت سرطاني كرده و در همان جراحي اول بحث زيبايي سينه نيز انجام مي گردد.

 • آيا پروتز تنها راه بازسازي سينه است ؟

خير- روش هاي ديگري جهت بازسازي سينه وجود دارد از جمله استفاده از نسج خود بيمار جهت بازسازي و ترميم سينه، اين روش يكي از بهترين روش ها جهت بازسازي سينه پس از سرطان است.

در اين روش جراح سينه از پوست و چربي ناحيه پهلو و يا از پوست و چربي شكم جهت بازسازي سينه استفاده مي نمايد. جراح پستان با كمك برداشتن نسج كافي از نواحي پهلو و شكم محل خالي سينه را پر نموده و عروق را پيوند مي زنند.

 • آيا در يك جلسه مي توان ترميم پستان را انجام داد ؟

زماني كه  نسوج خود بيمار يا نسج سينه به وسيله پروتز جايگزين شود، براي بازسازي و ترميم سينه يك مرحله ديگر نياز است. اين جلسه بازسازي معمولا چند هفته بعد از عمل انجام مي شود، جهت بخش رنگي سينه (هاله سينه) از پيوند پوست استفاده مي شود.

آيا بانواني كه سال ها از عمل جراحي سرطان سينه آنها گذشته است، مي توانند بازسازي پستان را انجام دهند ؟

بله – بانواني كه به سرطان سينه مبتلا بوده اند، در ابتدا به دليل ترس از بيماري و ناراحتي از دست دادن بخشي يا تمام سينه خود كمتر به فكر ترميم آن مي باشند اما پس از گذشت زمان و بازيابي كامل سلامت خود، به فكر بازسازي سينه مي افتند.

 • آيا فقط در زمان سرطان سينه ، نياز به برداشتن سينه و ترميم آن است ؟

خير – در مواقعي كه شخص سرطان سينه در خانواده آنها ارثي مي باشد و با انجام برخي از كارها نظير آزمايش هاي BRCA1 و BRCA2 و مشاوره هاي ژنتيكي اين امر كاملا اثبات شده است و پزشك تشخيص مي دهد آيا احتمال مبتلا شدن بيمار به اين بيماري بسيار زياد است، مي توان با انجام جراحي برداشتن پستان و بلافاصله انجام پروتز سينه ازمبتلا شدن شخص به بيماري سرطان پستان پيشگيري كرد. به عنوان مثال در اين مورد ميتوان به بازيگر مشهور آنجلينا جولي اشاره كرد. با بررسي ها و چكاپ هاي انجام شده مشخص شد ايشان براي ابتلا به سرطان سينه احتمال ابتلاي بالايي دارند و قبل از شروع كوچكترين علامت هاي بيماري هم سينه ها و تخمدان ايشان برداشته شد و پروتز جايگزين گرديد و از احتمال بيماري پيش گيري كردند.
در نتيجه در پيشگيري از ابتلا به سرطان پستان، هم چكاپ هاي دوره اي و هم بررسي ژنتيكي و مشاوره اي بسيار حائذ اهميت است.

در برخي از موارد نادر هم برخي از بيماري هاي عفوني شديد سينه قابل درمان نيست، در اين مواقع اگر پزشك موفق به كنترل بيماري نشود و شخص از اين بابت بسيار آزرده خاطر گردد، توصيه مي شود كه سينه برداشته شود و مراحل بازسازي سينه انجام گردد.

توصيه هاي دكتر نصيري فوق تخصص جراحي پستان در خصوص ترميم سينه بعد از سرطان سينه

دكتر نصيري توصيه مي كند شخص به محض مواجه شدن با مشكل در سينه ها سريعا به پزشك معالج خود مراجعه نمايد، پس از بررسي مشكل در سينه ها ضايعه از جهات مختلف بررسي مي گردد در صورتي كه بدخيم باشد، درمان بايد سريعا انجام شود. اگر درمان در اسرع وقت انجام شود مي توان در 80 درصد مواقع سينه را حفظ كرد، در اين مواقع دكتر فقط بخشي از نسج و بخش تومور سرطاني بافت سينه را برمي داريم، و تشخيص زود هنگام براي حفظ سلامتي و زيبايي بسيار پر اهميت است.
از نكاتي كه در مشاوره هاي جراحي سينه به بيمارانم مي گويم اين است كه جراحي زيبايي سينه كمك مي كند به شخص نه تنها ظاهر سينه ها حفظ گردد بلكه زيبايي سينه را مي توان ارتقا داد.

دكتر نصيري توصيه مي كند به بيماران تمايل خود را در خصوص ترميم سينه بعد از سرطان سينه بيان كنند تا در زمان جراحي برداشتن سينه و يا پس از آن اقدامات جهت ترميم سينه ها انجام شود.

انواع روش هاي بازسازي پستان بعد از سرطان سينه

ترميم پستان بعد از سرطان سينه را به روش هاي گوناگوني مي توان انجام داد از جمله

 • استفاده از پروتز سينه
 • فلاپ بافتي
 • روش تركيبي (استفاده از پروتز و روش فلاپ بافتي)

معمولا از پروتز جنس سيليكون و يا محلول نمكي استريل جهت بازسازي پستان پس از سرطان سينه استفاده مي شود، در برخي از مواقع پروتزها از ژل سيليكون پر گشته اند كه امروزه از نوع ژل سيليكوني كه پر شده است كمتر استفاده مي شود. علت اين امر واكنش ناخواسته مي باشد، زيرا ممكن است نشت سيليكون به داخل بافت ها رخ دهد، در برخي از مواقع واكنش سيستم ايمني بدن ممكن است ايجاد شود.

فلاپ بافتي

براي بازسازي پستان در اين نوع جراحي از ساير نقاط بدن مانند عضلات شكم، باسن و ران استفاده مي شود. در اين روش از نظر شكل ظاهري، اندازه ممكن است پستان بازسازي شده شبيه پستان طرف مقابل نباشد.

دكتر نصيري سعي مي نمايد خونرساني مناسب محل جراحي كاملا صحيح انجام شود. در اين روش از تكنيك ميكرو واسكولار يا عمل ميكروسكوپي استفاده مي شود كه دقت و ظرافت بسيار بالاي پزشك را نياز دارد بافت بدن خود فرد جهت بازسازي بافت سينه استفاده مي شود. اين روش براي بيماران عروقي ، ديابتي و اشخاص سيگاري توصيه نمي شود.

از مزيت هاي اين روش مي توان به حيات پستان بازسازي شده اشاره كرد كه مانند ساير اعضاي بدن مي باشد و با افزايش يا كاهش وزن ابعاد اين بخش نيز دچار تغييرات مي شود، اين روش امكان پارگي ندارد و شخص نيازي به جراحي مجدد جهت جايگزيني مانند روش پروتز ندارد.

بازسازي سينه بعد از سرطان سينه

نكات پس از ترميم سينه بعد از سرطان پستان

دوره هاي پس از عمل ترميم سينه به عوامل مختلفي بستگي دارد. يكي از عوامل تاثير گذار بر اين دوره ها تكنيك به كار برده شده پس از عمل درمان سرطان سينه است.

معمولا بهبودي پس از 4 تا 6 هفته است، البته نياز است به اين نكته اشاره شود كه بهبودي با بافت طولاني تر از بهبودي با روش پروتز سينه مي باشد.

بيمار مي تواند پس از عمل ورزش هاي سبكي نظير پياده روي را انجام دهد.

جاي زخم ممكن است تا چند ماه باقي بماند. جاي نگراني در اين خصوص وجود ندارد زيرا با گذشت زمان جاي زخم ها كم رنگ تر و بهبودي حاصل مي شود.

نتايج بازسازي سينه پس از سرطان سينه

پس از ترميم سينه به دليل اينكه تمام اجزا شخص درجاي خود قرار دارد و شخص ديگر نقص عضو را احساس نمي كند، حس بهتري خواهد داشت. در اين موارد شخص اعتماد به نفسش بالا مي رود و تناسب اندام وي متعادل تر مي گردد.

دكتر نصيري توصيه مي كند ، بيماران حتما معاينه هاي ماهانه و سالانه را كه پزشك توصيه مي كند، انجام دهند .

انجام ماموگرافي يكي از مواردي است كه حتما بايد سالي يك بار انجام شود .

دكتر نصيري مطابق با تكنيك هاي روز دنيا بازسازي سينه  پس از سرطان انجام مي دهند ، ايشان به بهترين شكل ممكن ترميم را انجام مي دهند به گونه اي كه شخص پس از ترميم سينه از نتيجه عمل نهايت رضايت را دارد .

ايشان به تمامي بانوان توصيه مي كنند كه چكاپ هاي ساليانه و ماهانه را كه پزشك بيان مي كند ، انجام دهند و در صورتي كه هر گونه علائم غيرعادي را در سينه ها مشاهده كردند سريعا به پزشك مراجعه نمايند تا بررسي هاي اوليه انجام شود و در صورتي كه شخص به سرطان سينه مبتلا است ، در همان مراحل اوليه درمان اين بيماري شروع شود و از پيشرفت بيماري پيشگيري شود .

امتیاز:
بازدید: 45
برچسب:
:
[ 1396/8/13  ] [ ۰۹ ] [ poostpezeshk ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 24
دیروز : 18
افراد آنلاین : 1
همه : 5142
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب