پزشكي تخصصي پوست
ارائه اطلاعات مفيد و موثر در ارتباط با بيماري هاي پوستي و درمان هاي زيبايي

ايمپلنت دندان

ايمپلنت دندان ريشه هاي دندان مصنوعي مي باشند كه جهت جايگزين كردن دندان هاي از دست رفته مي باشند ، زماني كه شخصي دندان از دست رفته اي دارد ، دندانپزشك زيبايي براي جايگزين كردن دندان از دست رفته كاشت دندان را به كار مي برد ، در واقع ايمپلنت دندان يك پروتز مي باشد كه دندانپزشك زيبايي براي اشخاص به كار مي برد ، بسياري از اشخاص زمان صحبت كردن ، خنديدن به دليل اينكه دندان هايشان از دست رفته است و اين امر در معرض ديد است و سبب تاثير منفي بر چهرشان مي شود اعتماد به نفسشان را از دست مي دهند كه با ايمپلنت دندان در كمترين زمان مي توانند به زيبايي چهره خود كمك نمايند .

 ايمپلنت دندان يكي از بهترين روش هاي براي جايگزين كردن دندان هاي از دست رفته است .

ايمپلنت دندان

ايمپلنت دندان چيست

زماني كه شخصي دندان هايش را از دست مي دهد نه تنها در زمان صحبت كردن و خنديدن تاثيرات منفي آن ظاهر مي شود بلكه در زمان خوردن غذا و جويدن با مشكلات نيز روبرو مي شود با كاشت دندان مي توان از اين امر را نيز برطرف نمود ، ايمپلنت دندان سبب حفظ استخوان فك مي شود و از دست دندان استخوان دندان نيز پيشگيري مي شود .

عوامل مختلفي سبب از دست رفتن دندان مي شودكه در ذيل به بيان مهم ترين علت هاي از دست رفتن دندان ها (عوامل پوسيدگي دندان و از دست رفتن دندان ) مي پردازيم :

 •      پوسيدگي دندان
 • شكست كانال ريشه
 •    بيماري لثه (پريودنتيت)
 •    تروما به دهان (آسيب دندان)
 •   سايش بيش از حد
 •  نقص مادرزادي

و…

 يكي از نكاتي كه بايد قبل از كاشت دندان به آن توجه شود ، مشاوره پيش از ايمپلنت دندان است ، با انجام اين كار مي توانيد تمامي سوالات خود را در خصوص كاشت دندان و مراقبت هاي پس از ايمپلنت دندان را بدانيد  .

 

مشاوره پيش از ايمپلنت دندان

ايمپلنت دندان

 براي تعيين اينكه آيا ايمپلنت براي شما مناسب است، مشاوره با دندانپزشك، جراح دهان و  يا جراح پروتز دندان مورد نياز است. در طول اين انتصاب، متخصص دندانپزشك شما دندانها و لثه هاي شما را كاملا بررسي كرده و چگالي و مقدار استخوان را ارزيابي خواهد كرد.

اين ممكن است شامل اشعه ايكس و توموگرافي كامپيوتري (CT scans) باشد تا اطمينان حاصل شود كه ساختار استخوان كافي براي قرار دادن ايمپلنت ها وجود دارد و دقيقا مشخص مي كند كه دندان ها در كجاقرار گرفته اند و ايمپلنت را بايد در كدام بخش ها بايد جايگزاري كرد .

 آيا مي دانيد چه عواملي در تعيين برنامه درمان و كاشت دندان شما تاثير گذار است ؟

 بر اساس شرايط بافتهاي دهان، بهداشت دهان و عادات شخصي و انجام دستورالعمل هاي مراقبت پس از ايمپلنت دندان ، دندانپزشك شما به شما از بهترين برنامه درمان توصيه خواهد كرد.

 با توجه به وضعيت شما، دندانپزشك زيبايي به شما توصيه مي كند تا چه مدت كل فرايند درمان، چه تعداد و چه چيزي بايد پس از هر ايمپلنت را بيمار بايد رعايت نمايد .

 

 در جلسه مشاوره، تعيين مي گردد كه براي بيمار جهت خنك شدن منطق آسيب زده نياز به چه ميزان بي حسي است و اينكه چه داروهايي پس از ايمپلنت دندان براي بيمار تجويز شود . هم چنين در جلسه مشاوره هزينه ايمپلنت تعيين مي گردد.

  مراقبتهاي قبل از ايمپلنت دندان قبل از اينكه شخص كاشت دندان را انجام دهد نياز است كه يكسري مسائل را رعايت نمائيد يكي از نكاتي كه قبل از كاشت دندان بايد رعايت نماييد ،رعايت بهداشت دهان و دندان است ، بايد اگر دندان پوسيدگي دارد و يا شخص بيماري لثه دارد ، درمان آنها را پيش از كاشت دندان انجام دهد.

 در صورتي كه سيگاري هستيد ، بهتر است مصرف سيگار را قطع نمايد اگر اين امر ميسر نيست بهتر است كه مصرف سيگار را كاهش دهيد ، مصرف سيگار يكي از عواملي است كه سبب از دست رفتن دندان ها مي شود .

سيگار كشيدن مي تواند بر روي استخوان دندان ossteointegration تأثير بگذارد، فرايندي كه ايمپلنت دندان را به استخوان فك متصل مي كند.

چه زماني مي توان كاشت دندان را انجام داد كاشت دندان را مي توان در هر زمان پس از نوجواني يا زماني كه رشد استخوان كامل است انجام شود. برخي از شرايط پزشكي مانند ديابت فعال، سرطان يا بيماري پريودنتال ممكن است قبل از انجام اين روش نياز به درمان بيشتري داشته باشند و يا نياز به كنترل بيشتري بر اين بيماريها است

 مراقبت هاي قبل از كاشت دندان شامل چه مواردي است ، قبل از ايمپلنت دندان بايد يكسري نكات رعايت شود تا شخص در زمان كاشت دندان و پس از آن بهترين نتيجه را بگيرد .

 

فيلم ايمپلنت دندان

 خيلي از اشخاص با كاشت دندان آشنا نيستند در ذيل فيلم ايمپلنت دندان را قرار مي دهيم تا بيشتر با مراحل كاشت دندان آشنا شويد ، فيلم ايمپلنت دندان را در ذيل قرار داده ايم .

فيلم ايمپلنت

 

نمايشگر ويديو
 
 
00:00
 
00:00
 
 
 
 

 

 

 مراحل قبل از كاشت دندان  (مراحل قبل از ايمپلنت دندان)

قبل از ايمپلنت دندان مراحل ذيل انجام مي شود :

مراحل ايمپلنت دندان مراحل ايمپلنت دندان را دندانپزشك زيبايي بايد با دقت خاصي انجام دهد .  بازسازي ايمپلنت دندان معمولا از يك پيچ تيتانيوم و يك تاج تشكيل شده است. يك سوراخ كوچك در دندانهاي (و جايي كه هيچ دندان وجود دارد) ايجاد مي شود .اين سوراخ به منظور هدايت پيچ تيتانيوم كه ايمپلنت در محل آن نگهداري مي شود، ايجاد مي شود ،  براي جلوگيري از آسيب رساندن به بافت دندان مانند عصب هاي زيرين دندان كه در بخش فك پايين مي باشد، يك دندانپزشك بايد از مهارت و تخصص خاصي برخوردار شود تا مشكلي براي بيمار ايجاد نشود .

 مراحل قبل از كاشت دندان

در بسياري از موارد دندانپزشكان هنگام قرار دادن ايمپلنت ها از اسكن سي تي كه محل استخوان هاي دندان و بافت ها را مشخص مي كند كمك مي گيرد . محل قرار گيري  پس از ايجاد شدن سوراخ در استخوان دندان جراح به آرامي و با دقت فراوان پيچ ايمپلنت را قرار مي دهد ، سپس نياز به زمان است تا پيچ با استخوان دندان جوش بخورد ، پس از آن تاج دندان را جايگزين مي نمايند .مراقبت هاي پس از ايمپلنت دندان  يكي از مهم ترين نكاتي كه پس از ايمپلنت دندان بايد رعايت گردد ، رعايت بهداشت دهان و دندان است .

 

 يكي از علت هاي از دست رفتن دندان استعمال سيگار است ، توصيه مي شود كه قبل و پس از كاشت دندان از استعمال سيگار اجتناب نماييد ، مراقبت هاي قبل و پس از ايمپلنت دندان بسيار مهم است .

 استعمال سيگار را پس از ايمپلنت بايد متوقف نمود ، زيرا كشيدن سيگار علاوه بر تغيير رنگ دندان ها سبب پوسيدگي دندان مي شود . پس از كاشت دندان ايجاد شدن تورم و درد امر عادي است ، بنابراين نبايد نگران باشيد ، اما در صورتي كه با درد بيش از حد مواجه شديد دندانپزشك زيبايي خود را مطلع نماييد

  رژيم غذايي پس از كاشت دندان نيز بسيار مهم است ، بنابراين رژيم غذايي شما بايد محدود به غذاهاي نرم باشد. اگر بخيه وجود داشته باشد ممكن است لازم باشد كه توسط دندانپزشك خود برداشته شودبهتر است بدانيد كه براي قرار دادن ايمپلنت ها نياز به زمان است و ممكن است تا شش ماه طول بكشد ، در حالي كه اتصالات و تاجها مي تواند تا دو ماه طول بكشد. البته اين مدت زمان بستگي به موارد فردي و درماني داردو براي هر شخص اين موارد يكي نيست . انواع ايمپلنت در دنيا بيش از 60 شركت جهت ايمپلنت دنداني و يا ساخت مواد ايمپلنت وجود دارد .

 در نتيجه، دنداند پزشك زيبايي مي تواند گزينه هاي بسياري براي شناسايي درمان مناسب براي نيازهاي خاص بيمار تعيين نمايد . ايمپلنت دندان معمولا براساس نوع روش استفاده شده براي قرار دادن آنها طبقه بندي مي شوند: در برخي از اشخاص نياز به دو مرحله يا تك مرحله جهت كاشت دندان وجود دارد .

 آيا مي دانستيد كه در بازار انواع ايمپلنت وجود دارد و دندانپزشك زيبايي براساس هزينه اي كه بيمار مي خواهد انجام دهد و وضعيت و ساختار فك و دهان هر شخص يكي از انواع ايمپلنت را براي او انتخاب مي كند .

انواع ايمپلنت

انواع ايمپلنت دندان به طور كلي اكثر سوالاتي كه بيماران در مراحل اوليه كاشت دندان بيان مي كنند اين است كه ايمپلنت شامل چه نوع هاي است ، ايمپلنت انواع مختلفي دارد ، انواع ايمپلنت را مي توان ايمپلنت سوئيسي ، آمريكايي ، ايمپلنت SIC و كره اي و… نام برد .

 آيا ايمپلنت درد دارد

يكي از سوالاتي رايج ديگري كه بسيار بيان مي شود، اين است كه آيا ايمپلنت درد دارد ؟

 يكي از دلايلي كه اشخاص از انجام ايمپلنت منصرف مي شوند و پيگير آن نيستند ، درد ايمپلنت است و هميشه اين سوال بيان مي شود  كه آيا ايمپلنت دندان درد دارد ؟

درد دندان به طور كلي بر روي عصب دندان تاثير مي گذارد ، يكي از دغدغه و نگراني اشخاص اين است كه آيا ايمپلنت درد دارد ، در پاسخ به اين سوال بايد بيان كرد كه به دليل اينكه ايمپلنت ها بر روي بخش عصبي نيستند اما مي تواند بر روي عصب هاي اطراف دندان تاثير گذار باشند ، در صورتي كه دندان پزشك زيبايي دقت بالايي داشته باشد و با به كار بردن سرعت عمل مي تواند از درد ايمپلنت بكاهد البته نياز به ذكر است به دليل اينكه پيش از انجام كاشت دندان از بي حسي استفاده مي شود شخص درد چنداني را تجربه نمي كند .

ايمپلنت دندان جهت نگهداري روكش هاي جايگزين تاج دندان به عنوان ريشه دندان مي باشند و درون استخوان فك كار گذاشته مي شوند و جنس آنها از تيتانيوم خالص مي باشد. بيمار با گذاشتن ايپملنت احساس مي كند دندان طبيعي دارد .  دندان هاي جديد روي اين ريشه ها نصب مي شوند بعد از اينكه اين ريشه ها ي مصنوعي در استخوان محكم شدند . براي ثابت نگه داشتن  دندان مصنوعي از ميني ايمپلنت ها و ايمپلنت هاي باريك به عنوان محل گير مناسب براي زمانيكه دندان مصنوعي بيمار گير كافي را نداشته  استفاده مي شود . براي چسباندن ايمپلنت از چسب دندانپزشكي استفاده مي شود .

ايمپلنت-دندان

ايمپلنت-دندان

موارد استفاده ايمپلنت

 • زمانيكه يك سمت دندان طبيعي باشد و يك يا تعداد بيشتري از يك دندان از انتهاي هر قوس دندان از بين رفته باشد .
 • زمانيكه در يك يا هردوتا فك تمام دندانهاي ازبين رفته باشند .
 • زمانيكه فاصله بين دندانهاي جلو در اثر ازبين رفتن يك دندان در صورتيكه دندانهاي كناري آن طبيعي هستند .
 • درصورتيكه در اثر ازبين رفتن يك يا تعداد بيتشتري از يك دندان به خاطر  فاصله زياد بين آنها  دندان هاي مجارش طبيعي باشند .

با تحقيقاتي كه به عمل آمده است ميزان موفقيت ايپملنت دندان 95% مي باشد و اين ميزان موفقيت در بيماري هاي  گونا گون  متفاوت  است  و به عوامل مختلفي بستگي دارد  در افرادي كه  داراي بيماريهايي ازقيبل ديابت و  سايش دندان (براكسيسم ) است  ميزان موفقيت استقاده از ايپملنت كاهش مي يابد.يكي از مواردي كه براي استفاده از ايمپلنت اهميت دارد داشتن  لثه ها  و استخوان فك سالم  و هميطور بدني  تندرست مي باشد. از اين رو بهتر است براي استفاده از ايمپلنت با پزشك متخصص خود حتما مشورت كنيد .

بهتر است حدود 6 هفته  صبر كنيد  براي جايگزين  كردن همزمان ايپملنت و دندان كشيده شده  به ويژه  دندان هاي خلفي كه  دويا سه تا ريشه دارند و بزرگ مي باشند .

بعد از اينكه دندان كشيده شد بهترين زمان براي گذاشتن ايمپلنت مي باشد.براي اينكه بعداز كشيدن دندان مقداري از استخوان تحليل مي رود و مي توان در حفره دندان  ايمپلنت  را  قرار داد.

زماني شانس بيشتري براي گذاشتن  ايمپلنت  مي باشد كه  در اثر عفونت مقدار زيادي از دندان از بين نرفته باشد  و دندان ازبين رفته عفوني نباشد .

بنابراين افرادي  مي توانند و داراي قابليت دريافت ايمپلنت باشند كه از نظر سيستم بدني  كاملا سالم هستند و مانعي براي خارج كردن دندان ها و داشتن پروتز ثابت ندارند.

مزاياي ايمپلنت

يكي از پركاربردترين موارد استفاده ايمپلنت براي افرادي  مي باشد كه تمام دندان هاي خود و يا چند تا از دندان هاي خود را  ازدست داده اند  و همينطور براي افرادي كه براي آنها تاج دندان و ريشه درست مي شود  به علت اينكه يك دندان خود را از دست داده اند.

 ايمپلنت در واقع  مانند دندان طبيعي مي باشد و نوعي كاشت  پايه اي براي دندان هاي متحرك و دائمي است .براي اينكه بتوان تا آخر عمر از آن كار كشيد بهتر است مانند دندان طبيعي ازآن نگهداري و مراقبت كنيد .

  مزاياي ايمپلنت دندان 

 • بهبود بخشيدن به گفتار :با استفاده از اين تكنيك مي توان هرگونه مشكل  تاثير بر روي لحن كلام فرد و تن صدايش را در اثر نبود دندان ها رفع كرد.
 • حفظ سلامت دهان  ودندان :دندان مصنوعي جايگزين  دندان طبيعي مي شود بدون اينكه به دندان  هاي مجاور دندان آسيبي وارد شود .
 • غذا خوردن آسان :افراد بيمار مي توانند با انجام ايپملنت به آساني  همه مواد غذايي را بخورند و مانند دندان هاي مصنوعي مشكل غذا خوردن ندارند.
 • ظاهري جذاب و زيبا : با انجام ايمپلنت فرد  ظاهر بسيار طبيعي دارد و بدون هيج عيب و نقصي مي باشد  وتاثير به سزايي در تعاملات  اجتماعي و افزايش اعتماد به نفس در بيمار ايچاد مي كند.

اطلاعات در باره موارد انجام ايمپلنت ها

براي گذاشت ايمپلنت  از بي حسي موضعي استفاده مي  شود و زمانكيه ايمپلنت خود داراي رويه ي دنداني است دندان هاي موقت مي توانند در جاي خالي قرار بگيرند.براي قرار دادن ايمپلنت ها يك جلسه  كافي است و جلسات بعدي براي معاينه و چكاب مي باشد تا هنگاميكه  قسمت دنداني ايمپلنت يا انجام پروتز وقتش برسد در اينصورت ايمپلنت به عنوان دندان دائمي نصب مي شود.

هرينه و زمان دوام كاشت ايمپلنت هاي دنداني

 برخي از  هزينه هاي كاشت ايمپلنت  مادام العمر و كمتر از هزينه يك برنج  و موارد جانبيش است .تفاوت قيمتي بسياري به علت   كمپاني هاي سازنده  آن در سرتاسر اروپا  وآمريكا و آسيا مي باشد .

سوالي كه در اينجا مطرح مي باشد اين است كه ايمپلنتها توسط بدن پس زده مي شوند ؟

براي اينكه اين ايمپلنت ها از جنس فلزي  مي باشند و با بدن انسان سازگاري دارند و همانند برخي پيوندها از قيبل كليه ، ريه ، قلب پس زده  نمي شوند.

چند روز مرخصي براي جراحي  كل فك ايمپلنت در يك جلسه بايد گرفت ؟

بهتر است بعد از انجام اين جراحي فرد بيمار استراحت كند و كمتر به كارهاي روزمره بپردازد هرچند كه برخي از بيماران بلافاصله به  كارهاي روزمره خود مي پردازند يا به سركار مي روند البته بهتر است با انجام دادن  بسياري ا زكارها با پزشك خود مشورت كنيد واز او بپرسيد .

ايمپلنت

ايمپلنت

بيماران خاص

براي جراحي ايمپلنت بهتر  است با پزشك متخصص خود مشورت كنيد مخصوصا بيماران كه مشكل قلبي عروقي دارند و و همينطور مشكل فشار خون :

از جمله مشكلاتي كه پس از جراحي ايمپلنت ايجاد مي شود  مانند كاهش تراكم استخوان و افزايش قند خون مي باشد كه  شامل بيمارن مبتلا به آرتريت رو ماتوييد مي باشد .

همينطور بيماران كه مبتلا به مرض قند يا ديابت هستند بايد سه ماه قبل از جراحي و گذاشتن ايمپلنت سطح قند خون خود را كنترل كنند .

آيا پوكي اسنخوان مانع جراحي ايپملنت مي باشد ؟

مصرف داروي كسليم و داروهاي خاص ديگر  هفته اي يك  بار براي افرادي كه داراي كاهش تراكم استخوان و پوكي استخوان مي باشند از نكات مهم جراحي ايمپلنت دندان  مي باشد. اين افراد بايد با پزشك خود مشورت كنند درصورتيكه بيش از سه سال از اين دارو استفاده كرده اند   در مدت زمان سه ماه بايد درمان دارويي خود را به عقب بياندازند و داروي ديگري جايگزين كنند ويا آنها را حذف كنند .

موفقيت ايمپلنت دندان به عوامل بسياري بستگي دارد. از جمله مي توان به جنس مواد استفاده شده در كاشت دندان ، نوع قرار دادن ايمپلنت اشاره كرد. فرد بايد در انتخاب جراح خود دقت داشته باشد . در اين مورد دندانپزشك بايد متخصص ايمپلنت بوده و از تجربه و تبحر كافي برخوردار باشد. شكست اين جراحي باعث هدر رفتن هزينه و وقت بيمار مي شود .

اقدامات بعد از ايمپلنت دندان

1. تورم بعد از ايمپلنت دندان طبيعي مي باشد كه در مدت زمان 4 تا 5 روز بهبود مي يابد . در اين مدت فرد بايد از كمپرس سرد براي كاهش تورم در ناحيه خارجي صورت به مدت 20 دقيقه در هر 10 دقيقه استفاده كند . اين كار را تا دو روز تكرار كند. بعد از 2 روز در صورتي كه تورم ادامه داشت از كمپرس گرم استفاده كند.
2. خونريزي بعد از جراحي طبيعي مي باشد و تا 10 دقيق بعد از جراحي ادامه دارد و كاملا قطع مي شود. كمپرس سرد را در قسمت خارجي صورت گذاشته تا به بهبود بخيه كمك كند . در صورتي كه خونابه به رنگ صورتي ديده شد با خونريزي اشتباه گرفته نشود و كاملا عادي مي باشد .
عوارض احتمالي بعد از ايمپلنت دندان
شكستگي پروتز ايمپلنت
يكي از عوارض احتمالي ايمپلنت دندان شكستگي پروتز آن مي باشد . اين اتفاق در اثر فشار بيش از حد ناشي از دندان قروچه يا قرار گرفتن باقيمانده غذاي سفت يا سنگ بر روي ايمپلنت رخ مي دهد. در اين صورت پزشك اقدام به تعويض پروتز مي كند.

امتیاز:
بازدید: 53
برچسب:
:
[ 1396/9/9  ] [ ۱۱ ] [ poostpezeshk ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 25
دیروز : 18
افراد آنلاین : 1
همه : 5143
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب